تنش آبی در هشت شهر استان زنجان

تنش آبی در هشت شهر استان زنجان

میهن نیوز- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: اگر در باور مردم فرهنگ صرفه جویی در مصرف آب تقویت شود با کمبود آب مواجه نخواهیم شد.

محمدعلی نادرخانی روز دوشنبه در نشست خبری،‌  با هشدار بر اینکه تنش آبی در هشت شهر استان زنجان  اظهار داشت: این شهرها شامل زنجان، ابهر، خرمدره، قیدار، کرسف، ماهنشان، دندی و آب‌بر  هستند که در تابستان امسال گرفتار تنش آبیمی باشند.

به گفته این مسوول، برای رفع تنش آبی شهرهای استان در تابستان امسال حفر و تجهیز ۲۸ حلقه چاه برنامه‌ریزی شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با بیان اینکه سال گذشته در مرحله اول  برای رفع تنش آبی ۱۵ حلقه چاه حفر شد، اظهار داشت: امسال نیز ۱۲ حلقه چاه حفاری و هشت حلقه وارد مدار شده است.

این مسوول افزود: با تمهیدات انجام شده تابستان امسال مشکلی در تامین آب شهرهای استان نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه امسال کمترین ورودی آب به سدهای تهم و کینه ورس به عنوان سدهای تامین کننده آب شرب تعدادی از شهرهای استان ثبت شد، تصریح کرد: سد تهم هم اکنون ۱۹.۲ میلیون مترمکعب و سد کینه ورس ۴۰۸ میلیون مترمکعب ذخیره آب دارد.

نادرخانی خاطرنشان کرد: برای رفع تنش آبی در ۵۱۰ روستای استان از سال ۱۴۰۱ برنامه ریزی شده بود که اقدامات لازم در ۲۳۰ روستا به اتمام رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان ادامه داد:عدم بارشهای امسال موجب اضافه شدن ۵۰ روستا به شمار مناطق دارای تنش آبی شد که بر این اساس اقدامات رفع تنش برای ۳۳۰ روستای استان باید انجام شود.

نادرخانی با بیان اینکه رفع تنش آبی در روستاهای استان با چهار اولویت انجام می‌شود، گفت : در مرحله اول ۵۳ روستا که در همه فصول دارای مشکل تامین آب هستند، در مرحله دوم ۱۱۵ روستای استان که در فصل تابستان دارای مشکل هستند، در مرحله سوم ۷۰ روستا که مخازن آب آنها مشکل دار و یا ظرفیت پایینی دارد و در مرحله چهارم نیز ۹۰ روستای زیر ۲۰ خانوار که فاقد تاسیسات آبرسانی هستند، رفع تنش می‌شوند.

وی اظهار داشت: هم اکنون یک میلیون و ۱۴۳ هزار نفر در شهرها و روستاهای استان زنجان تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب هستند.

نادرخانی تعداد مشترکان آب استان را ۳۸۴ هزار فقره، طول شبکه توزیع آب را چهار هزار و ۷۶۷ کیلومتر و طول خط انتقال را ۲ هزار و ۵۹۴ کیلومتر ذکر کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان افزود: حجم کل مخازن آب موجود در استان بیش از ۲۷۰ هزار مترمکعب است.

نادرخانی گفت: ۳۶۸ هزار و ۲۵۵ نفر نیز با ۸۰ هزار و ۸۸۱ فقره انشعاب، ۶۱۴ کیلومتر طول شبکه و ۱۷ کیلومتر طول خطوط انتقال، تحت پوشش شبکه فاضلاب استان هستند.

Share this post