پوشش جلوه های ویژه محرم در آفرین واره «راوی عشق» زنجان با حضور ۹۰ عکاس و فیلم ساز ملی و بین‌المللی

پوشش جلوه های ویژه محرم در آفرین واره «راوی عشق» زنجان با حضور ۹۰ عکاس و فیلم ساز ملی و بین‌المللی

میهن نیوز- دبیر آفرین واره بین المللی فیلم و عکس «راوی عشق» در زنجان در اولین نشست خبری این رویداد اظهار کرد: سال گذشته اولین سوگواره ملی در بخش عکاسی توسط زینبیه اعظم بصورت اردویی برگزار شد که بسیار موفقیت آمیز بود، لذا باتوجه به تجربه بدست آمده از پیشنهاد شد امسال این آفرین واره به صورت بین المللی برگزار شود.

فرید احدیان با اشاره به معنای آفرین واره افزود: آفرین واره همان جشنواره است که به دلیل ایام سوگواری و عزاداری به این نام تغییر داده شده است و همچنین این نام گذاری به آفریدن و خلق کردن هنر از جلوه های محرم مربوط است.
وی اضافه کرد:اقدامات اولیه این آفرین واره از اواخر فروردین ماه امسال آغاز شد و قبل از فراخوان ملی، فراخوان بین المللی به کشورها ارسال گردید.
احدیان گفت:در همین راستا ۲۶عکاس از ۱۷ کشور درخواست داده بودند که ۱۳عکاس از ۱۰ کشور، منتخب حضور در این آفرین واره شدند.
دبیر آفرین واره «راوی عشق» ادامه داد: در بخش ملی هم ۱۲۶عکاس از ۲۴ استان درخواست حضور داشتند که براساس نظر هیئت انتخاب، ۳۳عکاس از ۱۸ استان در این آفرین واره حضور خواهند داشت.
وی تصریح کرد: عکاسان از ۱۸ استان کشور از جمله؛ زنجان،فارس، آذربایجان های غربی و شرقی،گیلان، ایلام،اردبیل، تهران،قزوین،خراسان رضوی،گلستان، چهارمحال و بختیاری،مرکزی، کرمانشاه، همدان ، البرز، کردستان و مازندران در این رویداد حضور خواهند داشت.
به گفته احدیان ۳۳ عکاس بومی نیز منتخب حضور در این رویداد عظیم می باشند.
دبیر آفرین واره راوی عشق گفت: مجموعا ۷۸عکاس ملی و بین المللی در قالب این آفرین واره جلوه های ویژه محرم در زنجان را پوشش خواهند داد.
وی سپس با اشاره به بخش فیلم نیز اظهار کرد:در بخش فیلم کوتاه هم ۱۶ گروه ۲نفره درخواست دادند که ۱٠ گروه ۳نفره انتخاب شدند و در خلال این آفرینواره ۴ورکشاپ (کارگاه) عکس و فیلم هم برگزار خواهد شد.
احدیان ادامه داد:۳۳ عکس منتخب از آفرین واره سال گذشته، در قالب نمایشگاه عکس در اماکن مقدسی از جمله امامزاده سید ابراهیم(ع) و حسینیه و زینبیه اعظم و هیئت ثاراالله زنجان به نمایش گذاشته خواهد شد و همچنین با هماهنگی آستان قدس رضوی، آثار این آفرین واره در ایام ماه صفر در آستان قدس رضوی نیز به نمایش در خواهد آمد.
وی با اشاره بر اینکه آثار منتخبین این آفرین واره و آفرین واره سال گذشته در قالب یک کتاب نفیس به چاپ خواهد رسید افزود:عکاسان از ۱۱کشور ایران، لبنان، عربستان، یمن، هندوستان، پاکستان، ترکیه، افغانستان، امارات، بحرین در این آفرین واره حضور خواهند داشت.
احدیان افزود:داوران بخش عکس استاد کمال الدین شاهرخ، امیر عنایتی و ناصر محمدی هستند وداوران بخش فیلم استاد محمود نظریان، حسین بشگرد، عبدالرضا صادقی جهانی که جزو اساتید شناخته شده هستند آثار این آفرین واره را داوری خواهند کرد.
این مسوول آفرین واره تصریح کرد:روز شنبه ۲۳تیرماه پذیرش عکاسان انجام می شود و روز یکشنبه در دسته حسینیه اعظم حضور خواهند داشت و روز دوشنبه همزمان با روز تاسوعا عکاسان در تعزیه ارمغانخانه و مشکین حضور خواهند داشت و روز سه شنبه نیز همزمان با عاشورای حسینی نیز تعزیه سجاس‌رود و رجعین هدف برنامه عکاسان خواهد بود.
روز چهارشنبه صبح و بعد از ظهر اختصاص به دسته زینبیه اعظم خواهد داشت و پنجشنبه و جمعه نیز شرکت کنندگان در آفرین واره، مهمان اداره کل میراث فرهنگی برای بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی استان زنجان خواهند بود.
احدیان در پایان گفت:روز شنبه ۳٠ تیرماه اختتامیه آفرین واره و معرفی آثار برگزیده خواهد بود.

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *