مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان تاکید کرد: زنجان؛ یکی از استان‌های پیشرو در کاهش مصرف برق

علیزاده

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان تاکید کرد: زنجان؛ یکی از استان‌های پیشرو در کاهش مصرف برق

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، برق را به عنوان یکی از مهمترین لازمه‌های زندگی امروزی برشمرد و افزود: گستردگی این صنعت در جهان هر روز افزایش می‌یابد و می‌توان گفت برق مهم‌ترین اختراع بشری است.

به گزارش خبرنگارما علیرضا علیزاده، مدیرعامل این شرکت در نشست خبری با رسانه‌های استان گفت: صنعت برق را صنعتی پیشرو در ایران است و این صنعتاز ابتداي وروداش به ايران قامت خم نکرده و همچنان استوار ايستاده است و کمتر صنايعي داريم که مثل صنعت برق توانسته باشند با اين همه بي‌مهري و مشکلات طاقت‌فرسا و انواع تحريم و تخريب همچنان به حيات خود ادامه دهد و اجازه ندهد کمبود آن را مردم کشور احساس کنند، صنعت برقي که روزهاي سخت جنگ را با سربلندي سپري کرد و بعد از آن هم با قدرت ادامه داده است.

علیزاده افزود: هم‌اکنون این صنعت از صنایعی در ایران است که کاملا بومی شده و افزون بر تولید و توزیع آن در ایران به خارج از کشور نیز صادر می‌شود.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان «سال رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری ، صنعت برق  با رویکرد حمایت از تولید در مسیر رونق توليد و ایجاد اشتغال پایدار تلاش خواهد کرد گفت: این صنعت به عنوان صنعتي زيربنايي، نقش حساسي در همه ابعاد اقتصادي و اجتماعي کشور دارد انرژي برق امروزه به عنوان عاملي کليدي در توسعه صنعتي، رونق اقتصادي و رفاه اجتماعي شناخته مي شود و به یقین صنعت برق  در تحقق شعار «رونق تولید» نقش بسيار مهمی ایفامی کند چرا که  توليد برق مطمئن و پايدار نقش حياتي را براي تداوم فعاليت منظم صنايع داخلي بر عهده دارد.

*** حدود نیم میلیون مشترک برق در استان زنجان

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان تعداد مشترکان کنونی این شرکت را 446هزار مشترک برق برشمرد و افزود: صددرصد مناطق شهری و روستایی بالای 10خانوار از نعمت برق بهره مند هستند و  از این میزان بیش از 70 درصد برق استان در دو بخش مولد، صنعت وکشاورزی مصرف می شود که جزو شاخص های خوب مصرف انرژی است.

علیزاده گفت: حجم شبکه توزیع برق استان بیش از 14118/کیلومتر و تعداد پست‌های این شرکت 9821 دستگاه است که با ظرفیت 1507 مگاولت‌آمپر به مشترکان برق استان زنجان برق می‌رساند.

****پیک بار تابستان

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، به اهميت مديريت مصرف برق براي گذر از دوره پرمصرف تابستان اشاره و اضافه کرد: هر ساله در روزهای گرم تابستان از 15خرداد تا 15 شهریور مصرف برق در ایران به اوج خود می‌رسد و این دوره کوتاه مدت که در ساعات 11 تا 16 روز است به عنوان پیک بار تابستان نیازمند همراهی همگانی برای کاهش مصرف برق است.

رییس هیات مدیره شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان افزود: پیک بار مصرف برق کشور حدود 300 ساعت در سال است و تامین برق پایدار برای مشترکان چالشی جدی برای صنعت برق کشور است و ساخت نیروگاه‌های جدید با میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری برای مدیریت 300 ساعت در سال توجیه اقتصادی نداشته و می‌توان این پیک مصرف را با مدیریت مصرف بدون خاموشی سپری کرد که این مدیریت مصرف، عزم ملی را می‌طلبد و از هدر رفت میلیاردها دلار سرمایه پیشگیری می‌کند.

علیزاده گفت: خوشبختانه با مشارکت مردم و مسوولان استان زنجان توانسته‌ایم شاهد کاهش بار استان در این روزها باشیم و امید است در روزهای باقی مانده از تابستان نیز با مشارکت همگانی شهروندان و مسوولان و اقدامات پیشگیرانه تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم.

وی از طراحی و اجرای 8 بسته تشویقی برای مشترکان مختلف برای کاهش مصرف برق در پیک تابستان خبر داد و افزود: شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان 6 بسته تشویقی برای کشاورزان و صنایع و 2 بسته تشویقی قیمت محور تعیین کرده است که با اجرای این بسته ها میتوان به میزان قابل توجهی مصرف برق در استان را مدیریت کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، میانگین 300 کیلووات ساعت را الگوی میزان مصرف مناسب خانگی در تابستان و 200 کیلووات ساعت در غیرتابستان عنوان و اضافه کرد: مشترکان برق خانگی در صورتی که مصرف خود را نسبت به زمان مشابه سال پیش 10 درصد کاهش دهند از 20 درصد کاهش هزینه برق برخوردار خواهند شد و همچنین هزینه برق مشترکان برق پرمصرف با افزایش 16 درصدی همراه خواهد بود.

علیرضا علیزاده گفت: با کمک مشترکان برق استان توانسته‌ایم بیش از 2 هزار مگاوات برق در استان صرفه‌جویی کنیم که این میزان کاهش مصرف استان زنجان را در میان 10 استان برتر کشور از نظر کاهش مصرف برق قرارداده است.

علیزاده، سرآمد شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان در میان شرکت هاي توزيع برق در کشور با قابليت رقابت در کلاس جهاني یکی از اهداف این شرکت بیان کرد و افزود: توزيع برق مطمئن و پايدار، با رويکرد اقتصادي و مشتري مداري و همچنین گسترش استفاده از انرژي هاي تجديد پذير، به عنوان گامي در جهت ذخيره منابع براي نسل هاي آينده از اهداف شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان است.

****زنجان مهد ماینرها نیست

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، با بیان اینکه این شرکت در زمینه مبارزه با انحراف در مصرف برق پیشرو است گفت: جمع آوری انشعابات غیرمجاز و سوء استفاده از تعرفه‌های برق و کاهش تلفات برق از موضوعات مهمی است که مورد توجه این شرکت است.

علیزاده تعداد مشترکانی که از دستگاه‌های ماینر برای استخراج ارز مجازی بیت کویین استفاده می‌کردند را 16 مورد عنوان کرد و افزود:  این مشترکان با استفاده از برق ارزان سودجویی می‌کردند که توسط کارشناسان شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان شناسایی و مصرف برق این مشترکان به قیمت آزاد محاسبه و دریافت شد و خوشبختانه استان زنجان یکی از استان‌هایی است که این دستگاه‌ها در آن کمتر استفاده شده است و برخی از استان‌ها استفاده از این دستگاه‌ها بسیار زیاد بود که شناسایی شده‌اند.

****حذف قبوض کاغذی برق

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان طرح حذف قبوض كاغذي برق را منطبق با برنامه تحول ديجيتال وزارت نيرو عنوان كرد.

علیرضا علیزاده تاكيد كرد: از ابتدای مهرماه امسال روند صدور قبض كاغذي برق متوقف و قبوض از طريق پیامک به شماره تلفن همراه مشتركان ارسال خواهد شد و شرکت توزیع نیروی برق استان در حال تکمیل مرحله جمع‌آوری شماره تلفن مشترکان برق و دریافت اطلاعات اولیه است و امیدواریم شهروندان با مشارکت خود ما را در این امر یاری کنند.

وی جایگزینی قبض الکترونیک به جای قبض کاغذی را برای سرعت بخشیدن به خدمت‌رسانی به مشترکان لازم دانست و گفت: با حذف قبض‌های کاغذی از هدر رفتن کاغذ و از بین رفتن درختان و منابع آب کشور پیشگیری می‌شود و از سوی دیگر از هزینه‌های صدور و تحویل قبض کاسته و سرعت اطلاع‌رسانی بیشتر می‌شود، همچنین رفع مشکلات ناشی از مفقودی قبض‌ها و سایر مشکلاتی که برای مشترکین پیش‌ می‌آمد از دستاوردهای حذف قبض‌های کاغذی است.

رییس هیات مدیره شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان اضافه کرد: مشترکان برق استان زنجان می‌توانند برای دریافت قبض برق به صورت پیامکی شماره هفت رقمی رمز رایانه موجود در قبض برق خود را با تلفن همراه خود به شماره ۵۰۰۰۴۹۲۷ ارسال و مبلغ کارکرد ماهیانه برق خود را دریافت کنند.

علیرضا علیزاده افزود: مشترکان برق می توانند شماره تلفن همراه خود برای درسافت قبض الکترونیکی را به ماموران قرائت کنتور یا دفاتر پیشخوان دولت نیز ارائه کنند و همچنین سایت شرکت توزیع نیروی برق و نرم افزار سامانه سبز این شرکت نیز از راه های دیگر ثبت شماره تلفن همراه برای دریافت قبض الکترونیکی است.

Share this post