توجه به جایگاه خانواده به منظور کنترل مسائل و مشکلات در سطح جامعه ضروری است

توجه به جایگاه خانواده به منظور کنترل مسائل و مشکلات در سطح جامعه ضروری است

مدیرکل بانوان و خانواده در شورای اداری شهرستان تاکستان:

توجه به جایگاه خانواده به منظور کنترل مسائل و مشکلات در سطح جامعه ضروری است

توجه به جایگاه خانواده سبب کنترل بسیاری از مسائل و مشکلات در سطح جامعه خواهد شد وما ایمان داریم جامعه سالم در گرو خانواده سالم است .

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،ربیعی مدیر کل امور بانوان و خانواده با حضور در شورای اداری شهرستان تاکستان  به مسائل کلیدی واولویت دار حوزه زنان اشاره کرد و افزود:  توجه به جایگاه خانواده سبب کنترل بسیاری از مسائل و مشکلات در سطح جامعه خواهد شد وما ایمان داریم جامعه سالم در گرو خانواده سالم است .

وی اظهار داشت: با تدوین سند ارتقای وضعیت زنان وخانواده استان ،موضوعات اولویت دار حوزه زنان و خانواده شناسایی شده و  انتظار ما از فرماندار محترم شهرستان تاکستان این است که اقدامات فرهنگی که در سطح شهرستان  صورت می گیرد در راستای این اولویتهای احصا شده باشد . وی افزود با توجه به آمارهای احصاء شده در راستای طلاق ، شهرستان می بایست برنامه های آموزشی با رویکرد نوین قبل از انتخاب همسر و آموزش مهارتهای زندگی ویژه جوانان را در دستور کار خود قرار دهد تا در سایه این آموزشها بتوانیم بنیان خانواده ها را تقویت و مانع فروپاشی خانواده ها  گردیم.

ربیعی بیان داشت: براساس اطلاعات بدست آمده ۱۷.۵٪ از زنان استان حداقل مبتلا به یکی از بیماریهای مزمن هستند و این زنگ خطری است برای ما تا توجه بیشتری به بحث سلامت زنان داشته باشیم چرا که ما معتقد هستیم اگر بتوانیم سلامت بانوان را در جامعه تامین نمائیم  یقینا این مادران نیز فرزندان سالمی را تحویل جامعه خواهند داد .وی افزود در حال حاضر در این راستا طرحی با عنوان  ” طرح ملی سنجش ساختار قامتی دختران وزنان روستایی ” در دست اجراست و انتظار می رود فرماندار محترم بخشداران ودهیاران را مکلف نمایند تا در جهت اجرای بهینه طرح مذکور هماهنگی و همکاری لازم را اعمال نمایند.

در ادامه مدیر کل امور بانوان و خانواده به شاخص های عدالت جنسیتی موضوع ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه اعم از :  سلامت تندرستی ،  آموزش وپژوهش ، حقوق و امنیت،  جمعیت وخانواده،  کارو اقتصاد  ، حمایتهای اجتماعی ، مشارکت سیاسی وتصمیم سازی ، فرهنگ واجتماع اشاره کرد و افزود: انتظار می رود کلیه دستگاههای ذیربط در راستای تحقق این شاخص ها اهتمام ورزند و زمینه  بهره مندی از حقوق شرعی وقانونی زنان را در جامعه فراهم نمایند و زمینه تحقق اهداف مندرج در اصول ۱۰ و ۲۰ و ٢١ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ،اهداف چشم انداز ٢٠ساله و سیاستهای کلی برنامه ششم و سیاستهای کل خانواده را در شهرستان فراهم نموده تا حقوق شرعی و قانونی زنان در تمامی عرصه ها تامین شود.و از ١٠٠درصد سرمایه انسانی و اجتماعی در فرایند توسعه پایدار و متوازن بهره مند شویم و این امر توسعه اقتصادی و بهبود شرایط اجتماعی رابه دنبال خواهد داشت .

ربیعی از برنامه های حمایتی اداره کل امور بانوان وخانواده نسبت به زنان سرپرست خانوار یاد کرد و به برخی از  طرح های پیش بینی شده  از جمله اجرای طرح توانمند سازی زنان سرپرست خانوار وایجاد اشتغال پایدار  برای ۱۲۱ نفر از زنان سرپرست خانوار استان و همچنین به اعطای تسهیلات ویژه جهت اشتغال زنان سرپرست خانوار وبدسرپرست اشاره نمود .

وی از فرماندار تاکستان خواست تا واحدهای صنعتی را مکلف نمایند تا در ازای بهره مندی از تسهیلات کم بهره ، ظرفیتی را برای ایجاد اشتغال زنان سرپرست خانوار پیش بینی نمایند.

مدیر کل امور بانوان وخانواده اظهار داشت: یکی از اولویتهای حوزه زنان نیز افزایش فعالیتهای مدنی زنان و مشارکت همه جانبه آنها در فعالیتهای اجتماعی، هنری ، ورزشی و فرهنگی است لذا انتظار می رود با توجه به زیرساخت ها وظرفیتهای نهادهای مدنی شهرستان تاکستان مشارکت و فعالیتهای  نهادهای مدنی تقویت گردد.

وی در پایان خطاب به شهرداران محترم شهرستان تاکستان خواستار راه اندازی کلینیک تخصصی حقوق کودک جهت ارائه خدمات مشاوره ای و راه اندازی اتاق مادر و کودک در اماکن عمومی شد و همچنین تاکید کرد: نسبت به اختصاص فضایی مناسب جهت احداث پارک بانوان مطابق مولفه های تعریف شده اهتمام ورزند.

 

Share this post