خانه نشینی به خاطر کرونا در عید می تواند یک فرصت باشد!

خانه نشینی به خاطر کرونا در عید می تواند یک فرصت باشد!

خانه نشینی به خاطر کرونا در عید می تواند یک فرصت باشد!

گزارش روز: این روزها بیشتر کشورهای دنیا درگیر رفع ویروس کرونا هستند که حتما اسمشان را شنیده اید. این بیماری، نگرانی هایی را به وجود آورده و متخصصان به افراد توصیه می کنند تا حد امکان در خانه بمانند. با اینکه چنین کاری خطر ابتلا را کاهش می دهد، اما ماندن در خانه آن هم برای مدت طولانی خودش مشکل دیگری است که به آسانی نمی توان از آن گذشت. به خصوص اینکه چند روزی بیشتر به سال نو باقی نمانده و دید و بازدیدها یا سفر به خاطراین بیماری مسری، امکان پذیر نیست. شاید حالا از خود می پرسید که پس راه حل چیست؟ آیا باید خودمان را در خانه زندانی کنیم؟

انا چطور می توانید از این شرایط به بهترین وجه استفاده کنید و به جای اینکه وقت خود را کنج خانه به غصه خوردن بگذرانید، چند کار مفید انجام بدهید که حالتان را با وجود کرونا در عید بهتر می کند. پس با ما همراه باشید.

خانه نشینی به خاطر کرونا در عید می تواند یک فرصت باشد!

آیا می دانید نوروز و کریسمس تنها عیدهای سال نو نیستند؟

در تعطیلات عید با این روش ها خانه خود را از سرقت نجات دهید!

گاهی شرایطی پیش می آید که مجبور می شویم تا در خانه بمانیم و در چنین مواقعی معمولا کلافه می شویم. بعضی افراد احساس می کنند گیج شده اند چون کارهای زیادی دارند که انجام بدهند و با خود فکر می کنند که نمی توانند از پس همه آن ها بر بیایند یا اینکه نمی دانند از کجا باید شروع کنند. البته همه اینطور نیستند و بسیاری دیگر، وقت گرانبهای خود را به خواب یا چرخیدن در شبکه های اجتماعی می گذرانند. شاید ظهور کرونا در عید نوروز با وجود مشکلاتش، بهانه خوبی باشد تا یاد بگیریم چه کارهایی را می توان در خانه انجام داد و چطور می شود همه چیز را تا جای ممکن روی روال نگه داشت.

از طرف دیگر، حفظ روحیه در این زمان بیشتر از همه چیز اهمیت دارد؛ مثلا اگر در خانه بنشینید و دائم درمورد اینکه در اتاقتان گیر افتاده اید فکر کنید، احتمالا طولی نمی کشد که احساس افسردگی خواهید کرد. اما چطور می توانید از بروز این احساس جلوگیری کنید؟ ما فهرستی تهیه کرده ایم که به کمک آن می توانید در خانه ساعات مفیدی را سپری کنید تا درنهایت حال بهتری داشته باشید.

با شیوع کرونا در عید خانه بمانیم؟

یک سریال یا فیلم خوب برای تماشا پیدا کنید!

برترین شرکت های سازنده فیلم و سریال، برای شروع گزینه های خوبی هستند. کافی است تا نام آمازون پرایم یا نتفلیکس را جست و جو کنید تا با فهرستی بلندبالا از بهترین فیلم ها و سریال ها رو به رو شوید. البته توصیه می کنیم تا در دیدن آن ها زیاده روی نکنید، چون هیچ کس نمی خواهد بعد از عبور موج کرونا در عید تمام وقت خود را در خانه بگذراند!

به جای ترس از کرونا در عید با کتاب خواندن آشتی کنید!

خواندن یک کتاب جدید، مزایای بی شماری دارد. امروزه هم که همه چیز به صورت اینترنتی در دسترس است، به راحتی و بدون این که از خانه خارج شوید، می توانید فهرست بهترین کتاب ها را ببینید و از هرکدام که خوشتان آمد، آن را خریداری و مطالعه نمایید. درحقیقت، اگر به دنبال چیزی هستید که گذر زمان را در این روزها ساده کند، بهتر از کتاب پیدا نمی کنید!

البته حتما لازم نیست تا کتاب های تازه بخرید. خواندن دوباره یک کتاب قدیمی هم حس و حال خوبی دارد و به گذران وقت کمک زیادی می کند. علاوه بر این ها، خواندن وبلاگ هایی مانند وبلاگ الی گشت هم می توانند گزینه خوبی باشد که برای سفر در زمان مساعد، شما را آماده می کند.

با مستندهای آموزنده، گذشت زمان را آسان تر کنید!

یکی دیگر از کارهایی که می توانید در زمانی که خانه هستید انجام بدهید، دیدن مستند است. این نوع خاص از فیلمسازی سرشار از شگفتی ها و اطلاعات مختلف است که به شما کمک می کند تا هم چیزهای تازه یاد بگیرید و هم زمان خود را صرف یک کار مفید نمایید. برخلاف آنچه معمولا افراد فکر می کنند، مستندها انواع مختلفی دارند و از هر دری می توانند با شما سخن بگویند. تنها کاری که لازم است انجام بدهید، این است که کمی در اینترنت برای یافتن مستند دلخواهتان جست و جو کنید! این ایده آنقدر جذاب است که ممکن است اصلا متوجه موج کرونا در عید نشوید!

برای سلامتی جسم  و روح، ورزش کنید!

اگر چندان حوصله تفریحات آموزشی را ندارید یا بعد از انجام آن ها کمی احساس خستگی می کنید، بدون شک بهترین گزینه پیش روی شما، ورزش کردن است! شاید بپرسید که چطور می توان در خانه ورزش کرد؛ به خصوص اینکه امروزه همگی به باشگاه رفتن عادت کرده ایم؛ اما واقعیت این است که ورزش های زیادی را می توان در خانه و بدون عصبانی کردن خانواده و همسایه ها انجام داد! در این زمینه اپلیکیشن های گوناگونی وجود دارد که می توانید آن ها را روی گوشی خود نصب کنید و به بدن خود نرمشی بدهید.

به استعدادهایتان فرصت شکوفایی بدهید!

گاهی اوقات، خانه ماندن می تواند به یک موهبت تبدیل بشود. اگر همیشه دلتان می خواست وقتی برای نوشتن داشته باشید یا شعری بسرایید، الان همان زمانی است که می توانید از آن استفاده کنید! اگر فکر می کنید صدای خوبی دارید، تمرین های آواز به راحتی در اینترنت پیدا می شوند. اگر کشیدن نقاشی شما را سر ذوق می آورد، می توانید این روزها انجامش بدهید! آشپزی کنید یا هرکاری که بتوان آن را در خانه انجام داد. اجازه بدهید، ظهور اتفاق ناگواری مانند کرونا زاویه دید تازه ای در شما طی عید ایجاد کند. این نکته را به خاطر داشته باشید که کرونا می گذرد اما زمان هیچ وقت به عقب برنمی گردد.

تصویری از دو تابلوی نقاشی که توسط یک زوج کشیده شده

این ها را در مواجهه با کرونا در عید به مواردی که گفتیم اضافه کنید

بسیاری از ما روزهای پرمشغله ای داریم و هفته ها و ماه ها از دوستان و آشنایانمان بی خبر هستیم. ماندن در خانه، فرصت خوبی است که به آن ها تلفن بزنیم یا از طریق تماس تصویری آن ها را ببینیم. علاوه بر این، خرید آنلاین و خانه تکانی هم کارهایی است که در این زمان می توان انجام داد. در نتیجه، می بینید که با وجود اینکه ماندن در خانه شاید گزینه جذابی به نظر نرسد، اما با به کار بستن این ایده ها می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد!

در این مطلب، ما به طرح فعالیت هایی پرداختیم که می توان به سادگی و بدون صرف هزینه در خانه انجام داد اما نظر شما در این مورد چیست؟ شما چه موارد دیگری را به این فهرست اضافه می کنید؟ برای ما بنویسید.

اسفند ماه است و روزهای پر کار و خیابان‌های شلوغ، همه در حال خانه تکانی، خرید عید، کامل کردن کارهای نصفه و نیمه و خلاصه در تکاپو، انگار که با تمام شدن سال باید حساب‌ها تسویه شده باشد، کارها به اتمام برسد و همه چیز برق بزند، شاید تصور این پیش آید که با تمام شدن ماه اسفند، وقت ما هم تمام می‌شود، یا خدای ناکرده جانمان!

اسفند که می‌رسد، تازه یادمان می‌افتد که مدت‌هاست، پایه یکی از مبل‌ها شکسته و باید تعمیر شود، شیر آب چکه می‌کند، و در اتاق بچه‌ها قژقژ.

بوی اسفند که می‌آید، کمدی که مدت‌هاست درش باز نشده، باز می‌شود و لباس‌های کهنه و نو از هم جدا می‌شود، نزدیک عید که می‌شود، دلمان می‌خواهد استکان‌های لب پَر را به کناری بگذاریم و لیوان‌های نو بخریم، رومیزی‌های قدیمی و عتیقه را رو می‌کنیم و به دیگر اعضای خانه می‌گوییم مراقب باشند، حقوق می‌گیریم و عیدی، به مراکز خرید می‌رویم و همه چیز می‌خریم، حتی چیزهایی که احتیاج نداریم، اما چون تخفیف خورده، ما را قلقلک می‌دهد که بخریمش!

در خیابان‌ها که قدم می‌زنیم، چشمانمان می‌دود، به دنبال اجناس حراج خورده و حواسمان نیست که از آن در خانه داریم، آن هم چند تا! با دستان پُر به خانه می‌آییم و خرید‌ها را به زور در قفسه‌های در شرف انفجار جا می‌دهیم. روزهای آخر سال که می‌شود، دلمان هوای گذشته‌ها را می‌کند، بوی شیرینی خانگی که این روزها از قنادی خریداری می‌شود و آه که چه گران است، دلمان به یاد قدیم‌ها، بچگی می‌کند، دلش عیدی می‌خواهد و بیچاره بچه‌های امروز که یا کسی این روزها عیدی نمی‌دهد یا این قدر پدر و مادر برایشان همه چیز را فراهم کرده‌اند که ارزش اسکناس‌های نو و تا نخورده عموجان را نمی‌دانند. روزها و شب‌های پایانی سال که می‌شود، پیش خودمان برنامه می‌ریزیم که عید دیدنی خانه کی برویم و به خانه کدام فامیل پا نگذاریم، چرا که سال گذشته بازدید ما را پس ندادند! فکر می‌کنیم که چه کسانی را برای شام نگه داریم و پارسال منزل کی، شام و ناهار ماندیم!

روزها و شب‌های اسفند به اندازه همه سال فکر می‌کنیم، دکوراسیون خانه را چگونه تغییر دهیم که بهترین باشد، کدام لباسمان را برای دید و بازدید‌ها بپوشیم، چه شیرینی و آجیلی برای مهمانانمان تهیه کنیم، به کجا سفر کنیم و با چه کسانی همراه شویم و

اما در بین این همه شلوغی و همهمه، کسانی هم هستند که علاوه بر این همه کار و فکر، نگاهی به سالی که گذشت دارند، سبک و سنگین می‌کنند، نه‌تنها حساب‌های مالی خود را، بلکه رفتار خود را، اخلاق خود را، کارهایی که کرده‌اند را مرور می‌کنند، از تک‌تک کارهای خوبشان خوشحال می‌شوند و در دل می‌گویند در سال جدید، بیشتر به فقرا کمک می‌کنم، دست‌های نیازمند زیادتری را می‌گیرم، محبت بیشتری به خانواده‌ام می‌کنم و هزاران تصمیم قشنگ دیگر، که‌ ای‌کاش به مرحله عمل برسد، بعد نوبت به کارهای بدشان می‌رسد، دروغ‌هایشان، غیبت‌هایشان، دل شکستن‌هایشان، از یادآوری گناهانشان شرمگین می‌شوند و از اعماق وجود از خدای بزرگ عذر تقصیر می‌خواهند و عهد می‌کنند که بسازند آنچه ویران کرده‌اند

ای کاش که ما هم چنین کنیم، در این روزهایی که اسفند، نفس‌های آخر خود را می‌کشد، ببینیم چه کرده‌ایم و تصمیم بگیریم که چه می‌خواهیم انجام دهیم، قبل از آن که خیلی دیر بشود و انگشت حسرت را به دندان بگزیم، به قول رسول رحمت و مهربانی خویشتن را محاسبه کنید‌ قبل از آن که به حساب شما برسند، کارهای نیک خویش را وزن کنید‌ قبل از آن که آنها را وزن کنند و آماده شوید برای عرضه بزرگ (روز قیامت).

Share this post