تزریق۸۵ درصد واکسن‌های کرونای ارسالی به زنجان

تزریق۸۵ درصد واکسن‌های کرونای ارسالی به زنجان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: در زمان حاضر ۸۵ درصد واکسن‌های دریافت شده معادل ۱۸ هزار دوز به گروه‌های مختلف هدف در استان تزریق شده است که خوشبختانه در سطح ملی نیز وضعیت خوبی در این خصوص داریم.
دکتر محمدرضا صائینی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این استان مسوولیت تامین و توزیع واکسن شمالغرب کشور و استانهای همجوار را بر عهده دارد، افزود: زنجان جزو چهار دانشگاه کشوری است که مسوولیت تامین و توزیع  واکسن و مواد بیولوژیک را دارد که این مهم برای استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، گیلان، قزوین و دانشگاه‌های کوچک انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: بر این اساس این اطمینان بخشی وجود دارد که در سطح ملی واکسن هایی که اختصاص می یابد به نحو مناسبی توزیع می شود و از طرفی برای واکسیناسیون گروههای مختلف سنی برنامه ای ملی طراحی شده و مبتنی بر آن عمل می شود.
صائینی با اشاره به اینکه زمان تعیین شده برای واکسیناسیون گروه سنی بالای ۸۰ سال اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، گفت: تزریق واکسن برای گروه‌های سنی ۷۵ تا ۷۹ سال، ۷۰ تا ۷۴ و  ۶۵ تا ۶۹ سال نیز خرداد و تیر امسال، گروه سنی ۶۰ تا ۶۴ سال تیر و مرداد امسال برنامه ریزی شده است و خرداد و تیر ۲ ماهی است که احتمال ورود واکسن های ایرانی دور از ذهن نیست.
وی اظهار داشت: بر این اساس طی ماه‌های یاد شده واکسن های بیشتری در اختیار استان های مختلف قرار خواهد گرفت و افراد دارای بیماری های زمینه ای در سنین ۱۶ تا ۶۴ را شامل می شود یعنی تمامی افراد پر ریسک طبق اعلام وزارت بهداشت در صورت تامین واکسن تا مرداد ۱۴۰۰ تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
صائینی افزود: پس از این گروه واکسناسیون برای گروههای سنی زیر ۶۰ سال و آخرین گروه سنی هم ۱۸ تا ۱۹ را  در بر می گیرد که دی امسال تحت پوشش قرار خواهند گرفت و بقیه گروههای سنی ۵۵ تا ۵۹ سال شهریور، ۵۰ تا ۵۴ سال و ۴۵ تا ۴۹ سال مهر، ۴۰ تا ۴۴ سال آبان، ۳۰ تا ۳۴ سال آذر امسال در نظر گرفته شده است.
وی ابراز کرد: احتمال می رود این آمادگی وجود داشته باشد که در صورت ورود واکسن کرونای ایرانی و قبولی کارآزمایی بالینی و بطور طبیعی طبق اهداف دولت آموزش مدارس و دانشگاهها در سال جاری حضوری باشد و به همین دلیل شتاب بخشی سند واکسیناسیون بیش از گذشته خواهد بود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان خاطرنشان کرد: بروز این مساله می تواند تجمع واکسیناسیون در خرداد  و تابستان سال جاری را افزایش دهد و بر این مبنا راه اندازی مراکز تجمعی نباید مانع تعطیلی دیگر خدمات بهداشتی شود.
وی خاطرنشان کرد: این نگرانی وجود دارد که در صورت عدم راه اندازی مراکز تجمعی در استان واکسن های تزریقی به استان های دیگری اختصاص یابد که این مهم در عملیات اجرایی یک بسته تدوین شده است

Share this post